Skip to content

4065 Ridge AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 2021

Property Information

Block3501
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,059
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
26%
Improvement Value:$91,500
74%
Total Assessment$123,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,129+0.2%
2024$4,121-0.4%
2023$4,139+1.8%
2022$4,064+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$126,000

To:

DeedBook 7341, Page 2275

Property Sale

Sale
$93,000

To:

DeedBook 6463, Page 254

Property Sale

Sale
$90,000

To:

DeedBook 5726, Page 271

Property Sale

Sale
$83,000

To:

DeedBook 5203, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1920