Skip to content

203 Maxwell CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Jul 22, 2021

Property Information

Block3701
Lot9
QualifierC0203
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,366
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
18%
Improvement Value:$113,900
82%
Total Assessment$138,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,659+0.2%
2024$4,650-0.4%
2023$4,670+1.8%
2022$4,585+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$188,000

To:

Sq Ft1,366DeedBook 15076, Page 51123

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,366DeedBook 13750, Page 26190Recorded5/6/2014

Property Sale

Sale
$155,900
DeedBook 7504, Page 74578

Property Built

Built

Year Built: 2002