Skip to content

16 Orchard RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2021

Property Information

Block3801
Lot40
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17A

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,868
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
18%
Improvement Value:$211,000
82%
Total Assessment$258,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,653+0.2%
2024$8,638-0.4%
2023$8,674+1.8%
2022$8,517+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$43,325

To:

DeedBook 6420, Page 247

Property Sale

Sale
$135,000

To:

DeedBook 5501, Page 270

Property Sale

Sale
$86,400

To:

DeedBook 5416, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1983