Skip to content

524 Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2003

Property Information

Block5926
Lot32
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,826
Acreage0.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,000
22%
Improvement Value:$193,100
78%
Total Assessment$246,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,254+0.2%
2024$8,239-0.4%
2023$8,274+1.8%
2022$8,124+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5254, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1973