Skip to content

20 Orchard RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2018

Property Information

Block3801
Lot42
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17A

Building Details

Building Class16
Description2SFL-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,100
21%
Improvement Value:$191,500
79%
Total Assessment$241,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,103+0.2%
2024$8,089-0.4%
2023$8,123+1.8%
2022$7,975+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 12637, Page 57745

Property Built

Built

Year Built: 1998