Skip to content

425 Oakland AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Date
Nov 21, 2006

Property Information

Block3904
Lot23
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,742
Acreage1.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,900
26%
Improvement Value:$166,400
74%
Total Assessment$224,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,523+0.2%
2024$7,510-0.4%
2023$7,541+1.8%
2022$7,404+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5119, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1975