Skip to content

5070 Ridge AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Oct 30, 2018

Property Information

Block3904
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,296
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
32%
Improvement Value:$117,500
68%
Total Assessment$173,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,829+0.2%
2024$5,819-0.4%
2023$5,843+1.8%
2022$5,737+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 14519, Page 58040

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12956, Page 15460

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 12161, Page 8450