Skip to content

100 Crystal Lake DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2018

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Nov 29, 2018

Property Information

Block3906
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
21%
Improvement Value:$186,200
79%
Total Assessment$235,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,889+0.2%
2024$7,875-0.4%
2023$7,907+1.8%
2022$7,764+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft2,208DeedBook 14535, Page 63718

Property Built

Built

Year Built: 2018