Skip to content

112 Crystal Lake DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2019

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Mar 29, 2019

Property Information

Block3906
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,536
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,100
19%
Improvement Value:$209,400
81%
Total Assessment$257,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,637+0.2%
2024$8,621-0.4%
2023$8,657+1.8%
2022$8,500+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000

To:

DeedBook 14589, Page 18682

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$425,000

To:

DeedBook 14493, Page 49314