Skip to content

104 Crystal Lake DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2025

Property Information

Block3906
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,931
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,100
23%
Improvement Value:$230,100
77%
Total Assessment$298,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,002+0.2%
2024$9,984-0.4%
2023$10,025+1.8%
2022$9,844+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,931DeedBook 15498, Page 43516Recorded10/13/2023

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,931DeedBook 14557, Page 6492Recorded2/6/2019

Property Sale

Sale
$292,000

To:

DeedBook 12932, Page 1262

Property Built

Built

Year Built: 2008