Skip to content

410 Oakland AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1990

Last Sale Price
$163,765
Last Sale Date
Mar 6, 1996

Property Information

Block3907
Lot45
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2.5 SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage3,091
Acreage1.68

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,400
20%
Improvement Value:$276,500
80%
Total Assessment$345,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,601+0.2%
2024$11,581-0.4%
2023$11,629+1.8%
2022$11,418+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$163,765

To:

Sq Ft3,091DeedBook 5938, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1990