Skip to content

220 Oakland AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1990

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
May 11, 1999

Property Information

Block4004
Lot93
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10F

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,808
Acreage1.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,200
31%
Improvement Value:$139,200
69%
Total Assessment$200,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,721+0.2%
2024$6,709-0.4%
2023$6,737+1.8%
2022$6,615+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$148,000

To:

Sq Ft1,808DeedBook 6488, Page 161

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5242, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1990