Skip to content

42 La Costa DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$218,500
Last Sale Date
Jul 18, 2016

Property Information

Block4005
Lot40
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,388
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
22%
Improvement Value:$191,600
78%
Total Assessment$246,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,268+0.2%
2024$8,253+1.7%
2023$8,116+1.8%
2022$7,969+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$218,500

To:

Sq Ft2,388DeedBook 14103, Page 45066

Property Sale

Sale
$192,900
DeedBook 6945, Page 81602

Property Sale

Sale
$40,900
DeedBook 6839, Page 39824

Property Built

Built

Year Built: 2000