Skip to content

10 La Costa DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1995

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 3, 2010

Property Information

Block4005
Lot64
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,768
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,400
28%
Improvement Value:$137,100
72%
Total Assessment$191,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,423+0.2%
2024$6,411-0.4%
2023$6,438+1.8%
2022$6,321+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,768DeedBook 13156, Page 35471

Property Sale

Sale
$138,900
DeedBook 5823, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 5706, Page 314