Skip to content

115 Ontario AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 30, 2003

Property Information

Block5406
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,764
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,300
24%
Improvement Value:$150,400
76%
Total Assessment$196,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,597+0.2%
2024$6,586-0.4%
2023$6,613+1.8%
2022$6,493+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,764DeedBook 7468, Page 54054

Property Sale

Sale
$143,900
DeedBook 6846, Page 42097

Property Built

Built

Year Built: 2000