Skip to content

59 La Costa DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Feb 1, 2021

Property Information

Block4007
Lot108
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,388
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,200
21%
Improvement Value:$209,000
79%
Total Assessment$264,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,861+0.2%
2024$8,845-0.4%
2023$8,882+1.8%
2022$8,721+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000

To:

DeedBook 14969, Page 17175

Property Sale

Sale
$195,400

To:

DeedBook 6605, Page 50

Property Sale

Sale
$38,500

To:

DeedBook 6533, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1999