Skip to content

65 La Costa DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Oct 11, 2024

Property Information

Block4007
Lot111
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,388
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,200
19%
Improvement Value:$233,900
81%
Total Assessment$289,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2003$4,424+380.9%
2002$920
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft2,388DeedBook 15674, Page 47012Recorded12/2/2024

Property Sale

Sale
$465,000

To:

DeedBook 15674, Page 47012

Property Sale

Sale
$241,500

To:

DeedBook 7040, Page 21520

Property Sale

Sale
$186,900

To:

DeedBook 6723, Page 166

Property Sale

Sale
$42,300

To:

DeedBook 6587, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1999