Skip to content

409 Superior RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 20, 2023

Property Information

Block5401
Lot123
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,371
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
17%
Improvement Value:$245,400
83%
Total Assessment$294,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,888+19.4%
2024$8,283-0.4%
2023$8,318+1.8%
2022$8,167+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$430,000

To:

DeedBook 15471, Page 34541

Property Sale

Sale
$274,900

To:

Sq Ft2,371DeedBook 14807, Page 30874Recorded6/12/2020

Property Sale

Sale
$360,000

To:

DeedBook 12106, Page 84970

Property Sale

Sale
$173,785

To:

DeedBook 6642, Page 256

Property Sale

Sale
$45,000

To:

DeedBook 6587, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1999