Skip to content

5062 Fernwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1961
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block4103
Lot24
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,173
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
38%
Improvement Value:$96,800
62%
Total Assessment$156,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,259+0.2%
2024$5,250+10.0%
2023$4,772+2.0%
2022$4,676+3.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961