Skip to content

7050 Black Horse PikeEgg Harbor Township, NJ 08234

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block4206
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15A

Building Details

Building Class10
Description1SCB OFFICE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,000
67%
Improvement Value:$58,000
33%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,870+0.2%
2024$5,859-0.4%
2023$5,884-9.7%
2022$6,516+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 14957, Page 13063Recorded3/4/2021

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 12586, Page 32724

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4404, Page 226