Skip to content

7052 Black Horse PikePleasantville, NJ 08232

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 8, 2025

Property Information

Block4206
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15A

Building Details

Building Class10
DescriptionAUTO PARTS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$232,500
51%
Improvement Value:$223,500
49%
Total Assessment$456,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,294+0.2%
2024$15,267-0.4%
2023$15,331+1.8%
2022$15,053+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 15812, Page 39492

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 15325, Page 55184