Skip to content

209 Cordova AvenuePleasantville, NJ 08232

Built 1950
Church/Charitable

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Aug 30, 1994

Property Information

Block4212
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15A

Building Details

Building Class17
Description1SS1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
28%
Improvement Value:$127,500
72%
Total Assessment$177,700

Tax History

YearProperty taxesChange
1995$1,704+2.8%
1994$1,657-0.8%
1993$1,671+2.4%
1992$1,632+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft1,484DeedBook 5691, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1950