Skip to content

211 Cordova AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1925

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 28, 2020

Property Information

Block4212
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15A

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,948
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,300
30%
Improvement Value:$147,300
70%
Total Assessment$209,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,030+0.2%
2024$7,017-0.4%
2023$7,047+20.7%
2022$5,839+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

DeedBook 14896, Page 60446

Property Sale

Sale
$174,127

From:

To:

Sq Ft1,948DeedBook 14409, Page 19013Recorded4/10/2018

Property Sale

Sale
$179,000

To:

DeedBook 13475, Page 51632

Property Sale

Sale
$77,000

To:

DeedBook 2004, Page 13470

Property Sale

Sale
$105,000

To:

DeedBook 6074, Page 239

Property Sale

Sale
$132,750

To:

DeedBook 5056, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1925