Skip to content

203 Seville AvenuePleasantville, NJ 08232

Built 1951

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jul 15, 2011

Property Information

Block4216
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15A

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,335
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
42%
Improvement Value:$69,000
58%
Total Assessment$119,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,991+0.2%
2024$3,984-0.4%
2023$4,001+1.8%
2022$3,928+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,335DeedBook 13316, Page 43175

Property Sale

Sale
$88,600
DeedBook 13236, Page 74527

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 12388, Page 72196

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 7831, Page 89942

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5210, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1951