Skip to content

1350 Bay DrivePleasantville, NJ 08232

Built 1950

Last Sale Price
$277,100
Last Sale Date
Jul 9, 2003

Property Information

Block4216
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15A

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,167
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,000
51%
Improvement Value:$161,100
49%
Total Assessment$327,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,971+2.5%
2024$10,701-0.4%
2023$10,747+1.9%
2022$10,548+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$277,100

To:

Sq Ft2,167DeedBook 7532, Page 89243

Property Built

Built

Year Built: 1950