Skip to content

211 Seville AvenuePleasantville, NJ 08232

Built 1951

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block4216
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15A

Building Details

Building Class16
Description1SCB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
38%
Improvement Value:$129,600
62%
Total Assessment$209,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,030+0.2%
2024$7,017-0.4%
2023$7,047+1.8%
2022$6,919+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951