Skip to content

209 Seville AvenuePleasantville, NJ 08232

Built 1951

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 6, 2023

Property Information

Block4216
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,055
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
27%
Improvement Value:$134,000
73%
Total Assessment$184,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,171+0.2%
2024$6,160-0.4%
2023$6,186+1.8%
2022$6,074+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000

To:

DeedBook 15480, Page 37719

Property Sale

Sale
$281,250

To:

DeedBook 12237, Page 2786

Property Sale

Sale
$190,000

To:

DeedBook 7444, Page 38984

Property Built

Built

Year Built: 1951