Skip to content

313 Sanderling LanePleasantville, NJ 08232

Built 2008

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 4, 2025

Property Information

Block4305
Lot4
QualifierC0130
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15B

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,500
39%
Improvement Value:$160,700
61%
Total Assessment$263,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,828+1.8%
2024$8,675+10.2%
2023$7,870+1.8%
2022$7,728+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft2,352DeedBook 15788, Page 32231

Property Sale

Sale
$273,000

To:

Sq Ft2,352DeedBook 15056, Page 44745

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 14042, Page 17732Recorded3/18/2016

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 13412, Page 21003

Property Built

Built

Year Built: 2008