Skip to content

301 Sanderling LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 12, 2023

Property Information

Block4305
Lot4
QualifierC0124
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15B

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,500
46%
Improvement Value:$138,000
54%
Total Assessment$255,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,319-1.1%
2024$8,414-0.4%
2023$8,449+1.8%
2022$8,295+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft2,352DeedBook 15385, Page 5559

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 14202, Page 9948Recorded2/21/2017

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 12985, Page 30960

Property Built

Built

Year Built: 2008