Skip to content

101 Dunlin LanePleasantville, NJ 08232

Built 2008

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 17, 2024

Property Information

Block4305
Lot4
QualifierC0032
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15B

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,600
22%
Improvement Value:$137,000
78%
Total Assessment$175,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,890+0.2%
2024$5,879-0.4%
2023$5,904+1.8%
2022$5,797+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

DeedBook 15597, Page 23049

Property Sale

Sale
$365,710

To:

DeedBook 12902, Page 76228

Property Built

Built

Year Built: 2008