Skip to content

15 Forest View CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Farm (Qualified)

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jan 11, 2023

Property Information

Block4501
Lot5
QualifierQFARM
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage71.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$12,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$402+1.8%
2024$395+15.2%
2023$343+0.0%
2022$343
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 15379, Page 3462

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 15379, Page 3462Recorded1/18/2023

Property Sale

SaleMulti
$120,000

To:

DeedBook 14945, Page 9212

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Property Sale

Sale
$84,900

To: