Skip to content

215 Eagon AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1972

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block504
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page4B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,000
22%
Improvement Value:$118,000
78%
Total Assessment$151,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,065+0.2%
2024$5,055+47.8%
2023$3,421+2.0%
2022$3,355-4.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000

To:

DeedBook 15788, Page 32347

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,032DeedBook 15090, Page 55582

Property Built

Built

Year Built: 1972