Skip to content

214 Alder AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2013

Property Information

Block5101
Lot127
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,046
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
26%
Improvement Value:$206,600
74%
Total Assessment$278,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,094+0.2%
2024$9,078-0.4%
2023$9,117+1.9%
2022$8,947+2.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 12970, Page 22626