Skip to content

1167 Ocean Hts AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1985

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Apr 30, 1992

Property Information

Block5101
Lot152
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,249
Acreage1.98

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,100
29%
Improvement Value:$179,400
71%
Total Assessment$251,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,435+0.2%
2024$8,420-0.4%
2023$8,455+1.8%
2022$8,302+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft2,249DeedBook 5355, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1985