Skip to content

7081 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2010

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Dec 21, 2023

Property Information

Block5101
Lot226
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,141
Acreage2.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,400
24%
Improvement Value:$225,300
76%
Total Assessment$294,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,586+0.2%
2024$9,569-0.4%
2023$9,609+1.8%
2022$9,434+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft2,141DeedBook 15559, Page 10216

Property Built

Built

Year Built: 2010