Skip to content

7117 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1988

Last Sale Price
$145,500
Last Sale Date
Oct 23, 1998

Property Information

Block5101
Lot238
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,400
31%
Improvement Value:$126,900
69%
Total Assessment$183,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,148+0.2%
2024$6,137-0.4%
2023$6,163+1.8%
2022$6,051+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$145,500

To:

Sq Ft1,620DeedBook 6383, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1988