Skip to content

222 Asbury RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 2001

Property Information

Block5101
Lot272
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,453
Acreage18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
39%
Improvement Value:$195,300
61%
Total Assessment$320,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,743+0.2%
2024$10,724-0.4%
2023$10,768+1.8%
2022$10,573+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1991