Skip to content

11 Princeton AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2011

Property Information

Block5101
Lot20
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,444
Acreage2.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,300
29%
Improvement Value:$201,600
71%
Total Assessment$283,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,522+0.2%
2024$9,505-0.4%
2023$9,545+1.8%
2022$9,372+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 6646, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1988