Skip to content

102 Bishops CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1986

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Mar 2, 2021

Property Information

Block5101
Lot283
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,936
Acreage2.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
20%
Improvement Value:$223,300
80%
Total Assessment$278,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,331+0.2%
2024$9,314-0.4%
2023$9,353+13.2%
2022$8,259+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$348,000

To:

DeedBook 14979, Page 20471

Property Built

Built

Year Built: 1986