Skip to content

101 Bishops CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2023

Property Information

Block5101
Lot294
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,846
Acreage2.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,100
23%
Improvement Value:$186,700
77%
Total Assessment$242,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,144+0.2%
2024$8,129-0.4%
2023$8,163+1.8%
2022$8,015+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$277,500

From:

To:

Sq Ft2,846DeedBook 14867, Page 51147Recorded10/5/2020

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 7108, Page 47580

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 6516, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1986