Skip to content

2 Saddle Ridge LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1988

Last Sale Price
$163,500
Last Sale Date
Nov 23, 1999

Property Information

Block5101
Lot67
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,948
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,200
28%
Improvement Value:$143,400
72%
Total Assessment$198,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,661+0.2%
2024$6,649-0.4%
2023$6,677+1.8%
2022$6,556+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$163,500

To:

Sq Ft1,948DeedBook 6607, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1988