Skip to content

1157 Ocean Hts AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1988

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Mar 2, 1998

Property Information

Block5101
Lot147
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SFZ2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,922
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,800
28%
Improvement Value:$154,900
72%
Total Assessment$214,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,201+0.2%
2024$7,188-0.4%
2023$7,218+1.8%
2022$7,087+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,922DeedBook 6265, Page 225

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5067, Page 245

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5196, Page 279

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 4862, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1988