Skip to content

226 Churchill DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 25, 2020

Property Information

Block5212
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,053
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,200
23%
Improvement Value:$203,300
77%
Total Assessment$263,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,838+0.2%
2024$8,822-0.4%
2023$8,859+12.0%
2022$7,913+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

DeedBook 14869, Page 51600

Property Sale

Sale
$287,935

To:

DeedBook 12757, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 2007