Skip to content

16 Gallant Fox LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 3, 2023

Property Information

Block5214
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,060
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,200
25%
Improvement Value:$184,400
75%
Total Assessment$244,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,204+3.3%
2024$7,939-0.4%
2023$7,973+1.9%
2022$7,824+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

DeedBook 15513, Page 48278

Property Sale

Sale
$370,598

To:

DeedBook 12233, Page 1220

Property Sale

Sale
$76,000

To:

DeedBook 12151, Page 4421

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$3,000,000

To: