Skip to content

5 Equestrian RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$272,500
Last Sale Date
Mar 14, 2014

Property Information

Block5213
Lot25
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,686
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
20%
Improvement Value:$248,200
80%
Total Assessment$309,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,364+0.2%
2024$10,345+14.2%
2023$9,061+1.8%
2022$8,896+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$272,500

To:

Sq Ft2,686DeedBook 13738, Page 19899

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 13373, Page 72309

Property Sale

Sale
$379,395
DeedBook 12184, Page 17598

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$1,530,000
DeedBook 7633, Page 44072