Skip to content

260 Churchill DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$244,000
Last Sale Date
May 30, 2012

Property Information

Block5213
Lot18
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,686
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,600
21%
Improvement Value:$198,400
79%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,385+0.2%
2024$8,370-0.4%
2023$8,405+1.8%
2022$8,253+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$244,000

To:

Sq Ft2,686DeedBook 13439, Page 34403

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12353, Page 56191

Property Sale

Sale
$328,075
DeedBook 12108, Page 85404

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$1,530,000
DeedBook 7633, Page 44072