Skip to content

4 Gallant Fox LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
Jun 8, 2018

Property Information

Block5214
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,216
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,200
23%
Improvement Value:$201,600
77%
Total Assessment$261,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,781+0.2%
2024$8,765-0.4%
2023$8,802+1.8%
2022$8,642+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$253,000

To:

Sq Ft2,216DeedBook 14446, Page 32488

Property Sale

Sale
$91,000

From:

To:

Sq Ft2,216DeedBook 14360, Page 70635Recorded12/29/2017

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 13455, Page 42075

Property Sale

Sale
$348,165
DeedBook 12403, Page 78420

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$3,000,000
DeedBook 11931, Page 8509