Skip to content

12 Gallant Fox LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$444,900
Last Sale Date
Apr 23, 2024

Property Information

Block5214
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,060
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,200
25%
Improvement Value:$183,600
75%
Total Assessment$243,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,177+0.2%
2024$8,162-0.4%
2023$8,197+1.8%
2022$8,048+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$444,900

To:

DeedBook 15595, Page 22311

Property Sale

Sale
$206,500

From:

To:

Sq Ft2,060DeedBook 13911, Page 33004Recorded6/5/2015

Property Sale

Sale
$323,415

To:

DeedBook 12211, Page 28611

Property Sale

Sale
$76,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$3,000,000

To: