Skip to content

2 Equestrian RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$383,610
Last Sale Date
Nov 8, 2005

Property Information

Block5214
Lot40
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,841
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,800
20%
Improvement Value:$244,800
80%
Total Assessment$305,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,250+0.2%
2024$10,231-0.4%
2023$10,274+1.8%
2022$10,088+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$383,610

To:

Sq Ft2,841DeedBook 12194, Page 21829

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$1,530,000
DeedBook 7633, Page 44072