Skip to content

404 Snow Fox RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2021

Property Information

Block5216
Lot17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,694
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,200
23%
Improvement Value:$200,400
77%
Total Assessment$260,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,741+0.2%
2024$8,725-0.4%
2023$8,761+1.8%
2022$8,602+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft2,694DeedBook 15079, Page 52173Recorded8/30/2021

Property Sale

Sale
$342,965

To:

DeedBook 12503, Page 22651

Property Sale

Sale
$79,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$1,892,308

To:

DeedBook 12173, Page 12904